Slunečnicová semínka nejsou jen krmivo pro ptactvo

Bramborové chipsy, různé druhy crackerů a slané tyčinky jsou v mnoha domácnostech častým hostem v obývacím pokoji při sledování televize. Někteří lidé si bez nich vůbec nedokážou představit chvíle volna.neloupaná slunečnicová semínka

Bramborové lupínky zasytí, ale…

Nabídnou vám desítky různých chuťových variací, které však mají jedno společné – snadno se jich přejíte a stává se, že si včas neuvědomíte, kdy máte dost. Tento efekt způsobuje nedostatek vlákniny, nadbytek soli a tuku, a tak na posezení spořádáte doslova kalorickou bombu, kterou si pak za pár měsíců vyčítáte například při pohledu do zrcadla při zkoušení plavek.

Vyměňte brambůrky za rostlinná semínka

Uspokojení chuti je přirozené a nemá význam si jej upírat, pouze bychom měli přeladit na něco zdravějšího. Příroda nám nabízí celou řadu dobrot v přirozené podobě a ty můžeme různě střídat a vyměnit je za nezdravé kalorické pochutiny, zhotovené z bílé vymleté mouky, prosté živin.kvetoucí slunečnice
Slunečnicový olej je jedním z nejrozšířenějších rostlinných tuků, ale mnohem větší přínos mají celistvá slunečnicová semínka Naklíčeno. Kromě tukové složky obsahují proteiny, sacharidy, vlákninu, a celou řadu významných živin. Jsou jedním z nejbohatších přírodních zdrojů tryptofanu, to je jedna z nejdůležitějších aminokyselin, která se podílí na přeměně serotoninu v mozkových buňkách. Řadí se mezi tzv. neurotransmittery – přenašeče nervových impulzů, které mají podstatný vliv na naše každodenní fungování, odolnost vůči stresu a navozování příjemných pocitů a dobré nálady.
Tryptofan bychom měli dodávat v potravě pravidelně, stejně jako hořčík, jehož množství se v potravinách v průběhu uplynulých desetiletí značně snížilo. Kromě semen slunečnice najdete dostatek tryptofanu např. v oříšcích kešu a dobrým zdrojem jsou i vlašské ořechy a arašídy.
Slunečnicové semínko tvoří základ krmiv pro ptactvo, které z této významné rostliny může čerpat výživu po celý rok, ale především v zimě. Doslova za pár korun jim můžeme přispět k přečkání období, kdy nemají k dispozici dostatek krmiva. Cena semen slunečnic je velice nízká a tak se vyplatí myslet nejen na ptáky, ale i na sebe, na zdravé mlsání u televize, které může zastoupit zmiňované bramborové lupínky.