Jaké jsou nejrůznější betonové výrobky


Je pravdou, že beton je jedním ze základních materiálů, používaných ve stavebnictví, spolu se dřevem či cihlami. Jeho výhodou je trvanlivost a odolnost vůči vnějším vlivům. Při správném namíchání vydrží opravdu dlouho.

Ne všichni však ví, jaké je jeho nejčastější využití. Betonové výrobky, na které nejčastěji narazíme, jsou krajnice u chodníků či trávníků. Ty jsou odlévány ze speciální formy, která zajistí uniformní rozměry. Díky tomu jsou veškeré krajnice takřka identické.
betonové kvádry – památník holocaustu

Proč ale krajnice potřebujeme? Jsou dělány proto, aby jasně oddělovaly dva typy prostředí, například chodník od silnice, nebo trávník od chodníku. Pomáhá to jednak zamezit zmatkům v dopravě, kdy by chodci ani řidiči přesně nevěděli, kde začíná silnice, a za druhé (a to je hlavní) to pomáhá proti jejich smíchání.

Například v případě uvolnění dlaždice či dlažební kostky na chodníku je zadržena krajnicí a nespadne tak do silnice, kde by mohla způsobit ohrožení http://www.selmy.cz/ohrozeni/ řidičů. Stejně tak se zabrání prorůstání trávníku, neboť městské služby budou přesně vědět, kde má končit a kde tedy mají použít postřik.

Využití betonu však nekončí zde. Můžeme z něj najít odlity již výše zmíněné dlažební kostky či okrasnou dlažbu. Používá se zde opět především kvůli své odolnosti a trvanlivosti. Není zde však zdaleka tak oblíben, jako u krajnic, neboť mnohé jiné materiály mají téměř stejné vlastnosti, avšak vypadají lépe.
betonový tunel

To však ani zdaleka není konec jeho využití. Naopak. Na vesnicích můžete často narazit na příjezdové cesty do domu nebo do garáže, které jsou právě z tohoto materiálu. Zde je výhodou jeho cena, která je v porovnání například s kamennou dlažbou mnohem nižší.

Je však fakt, že na takto velkých plochách ztrácí některé své vlastnosti, zvlášť pokud není správně namíchaný (což u těchto převážně svépomocí udělaných cest nebývá). Vzhledem k tomu, že je navíc obvykle několikrát denně zatěžován průjezdem automobilu, není divu, že nemá takovou výdrž.

Vidíme pak, že se drolí a vznikají v něm například působením deště nejrůznější prohlubně. Této erozi prakticky nejde zabránit. A je to i důvod, proč se na silnicích používá prakticky všude asfalt, který je vůči těmto typům poškození odolnější.

Ovšem nenajdeme jej pouze v těchto věcech. Naopak, je často využíván při stavbě domů. Zde má uplatnění především v interiéru, kde slouží jako dobrý materiál pro stavbu příček. Je tedy vidět, že jeho uplatnění je skutečně široké. Neměli bychom jej tedy podceňovat, nýbrž si vážit jeho vlastností. Koneckonců, je s námi už velmi dlouho.