Nelež u televize a jdi něco dělat

S dítětem do rodiny přichází mnoho radosti a zábavy, ale také i poměrně dost starostí. Přejeme si, aby naše dítě bylo zdravé, šikovné a v neposlední řadě dobře vychované. Ne vše můžeme ovlivnit, a proto se snažíme mít zadostiučinění alespoň v tom, kde nám to naše síly dovolí – například v zálibách a koníčcích naších ratolesti. Zde je několik faktorů, na které je třeba si dát pozor.

Kdy je dobré začít se sportovními aktivitami.
Co se sportu týče, věk není příliš omezen. V mnoha případech se doporučuje, aby už samotný rodič pěstoval zálibu ve sportech. Je prokázáno, že pokud maminka dítěte byla v těhotenství aktivní, dítě mělo automaticky zdravý vztah k fyzickým aktivitám i po narození.

Samo sebou žádný z rodičů nesmí zapomenout, že dítě nejde měřit podle statistik a průměru. Každý jedinec se vyvíjí individuálně. Proto teprve podle konkrétní tělesné a psychické způsobilosti volte správný věk pro sportovní kroužky.

Který kroužek je nejlepší.
V dnešní době je poměrné široká škála zájmových kroužků a dostupných volnočasových aktivit. Je třeba dbát na to, aby koníček nejen vyhovoval dítěti, ale ani nebyl nepřiměřenou zátěží pro rodinný rozpočet. Je dobré si zajít na dny otevřených dveří i se svým potomkem, sledovat jeho reakci, nechat si ho vyzkoušet danou aktivitu a v neposlední řadě si všimnout, zda bude o tomto zážitku mluvit i doma.

Rozhodně je dobré si zvolit alespoň jeden sportovně zaměřený kroužek. Díky němu může dítě získat rovnováhu, odolnost a hlavně potřebné sebevědomí.

I když zájem o zdraví a pohodu našeho potomka je zcela na místě, neměli bychom ho zcela zahltit. Čas strávený doma s rodinou, nebo rodinné aktivity jsou na prvním místě. Ve školním věku navíc přijdou domácí úkoly, které budou nejen vyžadovat čas, ale i poměrně velkou dávku soustředění. To ale nepůjde, pokud bude neustále někde pryč.

Mějte na paměti, že vše co bychom si přáli, do svého dítěte ve zdraví nedostaneme. Do koníčku by se rozhodně neměl nikdo nutit.