Jak dobře vybrat lustry a tím zajistit správné osvětlení

Vymyslet a zařídit dobré osvětlení v domácnosti tak, aby bylo funkční a zároveň pěkné, je vcelku náročné. Je potřeba si v každé místnosti ujasnit, zda je laděná do nějakého stylu a podle toho si následně vybírat druh a typ lustru a dalšího osvětlení.

Při výběru je také potřeba si ujasnit, zda chci mít místnost projasněnou, zda je potřeba nějaký kout více prosvětlit. Někdy je v dané místnosti něco zajímavého, co se hodí nasvětlit a zdůraznit to tak. Může jít o obraz, sochu či něco dalšího a významného.

A někdy je prostě i o praktičnost při výběru. Například lustr do kuchyně https://light4home.cz/index.php?route=product/category&path=13_26 by měl nejenom ladit ke kuchyni a jejímu stylu, ale také by měl vrhat dostatek světla, prosvětlit danou místnost a zbytečně světlo neubírat. Samozřejmě se do kuchyně hodí i další osvětlení pracovní linky či jídelního stolu.

lustr v kuchyni

V jiných místností je možné si dovolit tlumenější osvětlení. Nebo si ho v průběhu dne různé upravovat. Je možné nechat svítit bílým světlem a k večeru zvolit tlumené žluté světlo. Před spaním se doporučuje svítit právě žlutým světlem, což by mělo následně pomoci při usínání. Proto se tlumenější osvětlení hodí do ložnice či do obývacího pokoje.

lustr v obývacím pokoji

Další kritéria si může každý ještě přidat podle svých dalších požadavků. Lustry se vyrábějí v různém provedení a z různých materiálů a díky tomu poskytují velký výběr pro většinu lidí. Lze tak pěkně vše v domácnosti doladit a sjednotit. Lustr může být dominantním prvkem v dané místnosti anebo jen neutrálním pomocníkem, který sice v místnosti ladí, ale není jeho hlavní dominantou. Lustr by tak měl být nejenom estetický, ale také hlavně praktický. Je opravdu třeba při výběru zvážit, zda daný lustr nebude zbytečně světlo pohlcovat a nebude díky svému zpracování svítit jen pod sebe. V nějakým místnostech by to mohlo vadit, ovšem v některých je to naopak výhodou.