Výroba různých závitů

Přesný prvek

Dá se využívat k převodu rotačního pohybu na posuvný, což se dá využít u řady mechanismů, ovšem my se dnes zaměříme na jiné využití, a to konkrétně na spojování. Jedná se o rozebíratelné spojení, a proto když se třeba stroj rozbije, tak se snadno dostaneme k porouchané součástce. Tím však výhody nekončí. Šrouby se řadí do pevnostních tříd, přičemž ty lepší toho vydrží opravdu hodně.

šroub s maticí

Na druhou stranu roste jejich cena, takže někdy je lepší použít levnější šrouby ve větším množství. Utahovat se dají s určitým přepětí, které může zajišťovat to, že se nepovolí či brání namáhání ve střihu. Nejde tu však jen o šrouby a matice, protože můžeme třeba do jedné součástky udělat vnitřní závit a našroubovat na ni ručku a vnějším závitem. Je zapotřebí dodržovat určitou přesnost, aby nám tyto dva závity na sebe pasovali, protože jinak se můžeme snažit, jak chceme a vnější závit do toho vnitřního nenašroubujeme ani silou.

Ruční u strojní výroba

Nejprve je potřeba vědět, jestli chceme řezat vnitřní či vnější typ, protože postup je odlišný. Můžeme začít u vnitřního provedení. Nejdříve je zapotřebí, abychom do materiálu vyvrtali vhodnou díru, což najdeme třeba ve strojnických tabulkách. Záleží na tom, jaký nástroj máma, ovšem často bývají pro jeden závit tři závitníky, které používáme postupně. Do díry nejprve kápneme olej, dáme si závitník do vratidla a můžeme začít.

různé matice

Důležité je mít nástroj v ose díry a po určité době se vrátit o kousek zpět. U vnějšího závitu neřešíme žádné vrtání a požíváme závitová očka. Jestliže třeba firma potřebuje za den vyrobit mnoho závitů, tak se využívá stojů. Zde jsou nároky na nástroj ještě větší, protože se více zahřívá a musí zvládat řezat jeden závit za druhým. Aby i přes to měl slušnou životnost, tak můžete sáhnout po závitnících Narex. Nabídka je široká, takže můžete vyrábět všemožné druhy závitů. Můžeme nakupovat buď jenom kusy či celé sady.